Położenie Gdańska na mapie pozornie nie wskazuje na pagórkowaty teren, jednak spędzenie nawet jednego dnia w tym mieście pozwala dostrzec, jak błędne jest to założenie. Mieszkańcy i turyści do dyspozycji mają wiele wzniesień, a co za tym idzie i punktów widokowych, które wykorzystać można między innymi do rysowania panoramy miasta.
Gdy postanowiłyśmy zacząć rysować gdańskie panoramy niemożliwym wydawało się wybranie tych pierwszych punktów, jednak z pomocą przyszedł nam przypadkiem odkryty projekt Spojrzenie na Gdańsk.
Jedna z nas zauważyła na mapie za swoją uczelnią punkt widokowy, odwiedziła go po zajęciach, na miejscu zobaczyła tablicę informacyjną i w ten sposób narodziła się myśl o ujęciu w szkicownikach tych widoków. Historia ta zaczęła się w sierpniu 2022 roku, a skończyła w czerwcu 2023 roku.
Widoki tworzone były przez miasto z inicjatywy architekta, który chciał pokazać mieszkańcom okoliczne osie widokowe. Mają one swoje numery i jest to numeracja, której postanowiłyśmy się trzymać odwiedzając je. Zaczęłyśmy w Oliwie - pierwszy punkt miał dość zarośnięty drzewami widok, ale nie zniechęciło to nas do odkrywania kolejnych. Odwiedzając kolejne miejsca trafiałyśmy do Wrzeszcza, Strzyży, na Brzeźno, Orunię, Świętego Wojciecha, Aniołki, Siedlce, Chełm, a nawet Łostowice.
Co ciekawe, wiele z tych miejsc nazwane zostało imionami osób działających na rzecz danej okolicy i o ich zasługach przeczytać można w opisach punktów. Projekt wydaje się nie być skończony, jednak od otwarcia ostatniej osi widokowej minęło dużo czasu - mimo wszystko mamy nadzieję, że to nie koniec nowych punktów widokowych i będziemy miały okazję kiedyś przyjść na następne takie wydarzenie.
Na podstawie tej listy i naszych doświadczeń postanowiłyśmy stworzyć mini przewodnik dla urban sketcherów, miejscowych jak i przyjezdnych, aby i w ich szkicownikach mogły zagościć gdańskie widoki. Tymczasem my będziemy dalej polować na widoki z innych miejsc, bo przecież nie były to jedyne punkty widokowe Trójmiasta, i zdawać relacje z naszych wycieczek na grupach Urban Sketchers Gdańsk i Urban Sketchers Poland.
LISTA PUNKTÓW:
Brak oznaczeń i infrastruktury, widok trochę zarośnięty, ale za to łatwe dojście.
Brak oznaczeń i infrastruktury, na miejscu charakterystyczna instalacja.
Oznaczony na mapie przy wejściu do parku, oznaczenia również po drodze, na miejscu ławeczki i przyjemny widoczek.
Obecne oznaczenia, wejście po schodach lub ścieżką, są ławeczki i można usiąść na schodach albo na murku, widok na tereny stoczniowe.
Kilka minut spacerem od widoku III, są oznaczenia i tabliczka na miejscu. Najlepszy widok do narysowania “z ziemi” pod Ślimakiem, polecamy mieć ze sobą jakiś pled.
Punkt przy pomniku Bitwy Oliwskiej, dojście schodami do Pachołka i dalej płasko, są oznaczenia i podniszczone ławki, widok widoczny tylko jak się stoi.
Obok wieży widokowej na Pachołku, dojście schodami, obecne oznaczenia, ładne ławki, tablica z opisem; można usiąść i rysować.
Lekko strome dojście lasem, oznaczenia po drodze ale nie na miejscu, przestrzeń na ognisko, widok bardzo zielony.
Dojście bardzo utrudnione, strome, leśne, wśród nowych zabudowań. Widok raczej zarośnięty.
Dojście od strony Chełmu łagodne, od Pohulanki bardziej strome. Na miejscu brak oznaczeń, ale jest ławka i schodki, z których wygodnie rysuje się widok na Siedlce i Suchanino. Pozytywne zaskoczenie.
Wejście od strony zabudowań dość strome, od strony parku łagodniejsze. Oznaczenia na mapach w Parku Jaśkowej Doliny i bliżej punktu. Na miejscu ławeczki i dużo drzew, polecamy na upalne dni.
Ładne dojście od strony ul. Nowiny ze słupkiem informacyjnym, od strony Parku Oruńskiego bardziej “dziko” i stromo. Platforma widokowa, ławeczki, opcja zwiedzania zbiornika w sezonie i widok na Śródmieście oraz Rafinerię.
Od czasów jak go odwiedziłyśmy powstało bardzo ładne podejście schodami od strony kampusu Politechniki, możliwe też dojście od innych stron. Jest budynek z toaletą i wodopój, ławeczki, platforma widokowa
Chyba jedyny punkt nie na wzniesieniu. Widok ze schodka na środku altany, więc do rysowania tylko na stojąco. Dużo ławek dookoła.
Dojście z dwóch stron, stromo lub łagodnie, chyba bez oznaczeń. Widok w stronę Oliwy, trochę przysłonięty ogrodzeniem, ale bardzo przyjemna lokalizacja.
Sytuacja z dojściem jak w punkcie XV, od strony ogródków działkowych jest oznaczenie gdzie iść. Na miejscu platforma widokowa, ławki z pni, miejsce na ognisko.
Dojście drogą krzyżową ;) Przy stacji ósmej zbaczamy na schody, przy których jest słupek kierujący do punktu widokowego. Na miejscu ławeczki, barierka i widok na obrzeża Gdańska, Śródmieście w oddali i Rafinerię.
Dojście leśnym terenem, obecne oznaczenia.
Według opisu na stronie ma być to widok z piramidy widokowej, która jak najbardziej istnieje, jednak trudno tam dostrzec jakąkolwiek oś widokową, a po opisie podejrzewamy, że chodzi tylko o wspomnienie obecnego tam kiedyś widoczku, tak więc szkiców z tej lokalizacji nie mamy.
Dokładnych lokalizacji i ścieżek szukajcie w OpenStreetMap
"Julki" z USk Gdańsk:
Jula Majewska @hypertrachelion
Julia Zienkiewicz @ultrvmarine
kontakt@urbansketchersgdansk.pl